Wadowice – to musisz koniecznie zobaczyć

Przyjeżdżając do Wadowic nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru, jeśli chodzi o wybór potencjalnych atrakcji. Samo miasteczko należy do typowych, spokojnych miejscowości, które żyją własnym życiem i w którym raczej nie mają miejsca wielkie ogólnopolskie imprezy. Rzeczą wyróżniającą Wadowice na tle dziesiątek, jeśli nie setek podobnych miejscowości, jest fakt, że właśnie tutaj urodził się polski papież – Jan Paweł II. Od tego momentu stały się one celem wielu pielgrzymek i prywatnych wycieczek, a pielgrzymi i turyści swoje kroki kierują przede wszystkim w dwa miejsca: do bazyliki pod wezwaniem Ofiarowania NMP oraz domu rodzinnego Jana Pawła II (informacje dom rodzinny z wikipedii).

Zaplanuj wyjazd

Mimo że Wadowice nie mogą się równać z Krakowem, gdzie atrakcja goni atrakcję, a zabytki historyczne i architektoniczne znajdziemy na każdym rogu, nie znaczy to, że turyści przyjadą się tu wynudzić. Miasto ma ogromne znaczenie religijne – mimo że nie ma tu żadnego ważnego cudownego sanktuarium, noclegi w Wadowicach są w dużej mierze rezerwowane przez grupy religijne, schole, grupy oazowe i pielgrzymów, którzy często organizują sobie tutaj dni skupienia. Dlatego panując wyjazd do Wadowic, a w dodatku taki, który zajmie nam więcej niż dzień, warto wcześniej zatroszczyć się o rezerwację pokoju (noclegi Wadowice z meteora). To ważne, ponieważ część turystów rezerwuje noclegi jako alternatywę dla nocowania w Krakowie (ze względu oszczędności finansowe). Schemat jest prosty: planując kilkudniową wycieczkę do byłej stolicy Polski, spędza się w niej cały dzień zwiedzając lub imprezując, a na noc wraca się do Wadowic, gdzie ma się nocleg. Nawet uwzględniając koszty dojazdów, cena noclegu w papieskim mieście jest i tak o wiele bardziej opłacalna. Wadowice to także świetna baza wypadowa nie tylko do Krakowa, ale także innych cennych małopolskich miejscowości, jak chociażby do Białego Dunajca (atrakcje Biały Dunajec z bloga). Będąc na wakacjach w Małopolsce konieczne należy odwiedzić Podhale, do którego z Wadowic mamy niewiele dalej niż do Krakowa.

Co zatem trzeba zobaczyć?

Oczywiście baza noclegowa obsługuje również te osoby, które przyjeżdżają do Wadowic w celach ściśle turystycznych i które chcą zobaczyć kilka tutejszych atrakcji. Mimo że nie ma ich wiele, to koniecznie trzeba się przejść do bazyliki, pamiętającej czasy osiemnastego wieku i posiadającej prezbiterium z piętnastego. Oprócz tego obowiązkowo trzeba odwiedzić Muzeum Papieskie mieszczące się w rodzinnym domu Karola Wojtyły, gdzie znajdziemy pamiątki po papieżu, jego dzienniki i zapiski. Można się też wybrać do niewielkiego Muzeum Miejskiego, które zlokalizowane jest w dziewiętnastowiecznym domu oraz przejść się na plac Jana Pawła II i podziwiać zewnętrzną fasadę klasycystycznych budynków.

9 thoughts on “Wadowice – to musisz koniecznie zobaczyć

  1. Byłam w Wadowicach i chociaż niewielka miejscowość, to moim zdaniem warto ją odwiedzić chociażby ze względu na zabytki papieski i pyszne kremówki :)

  2. Mam nadzieję, że nikt się zbulwersuje jeśli powiem, że to praktycznie miejsce pielgrzymek :) i taka prawda

  3. Kremówki w Wadowicach są naprawdę pyszne, a prawda taka, że tu noclegi są tańsze niż w Krakowie 😉

  4. @Jacek B nikt się nie zbulwersuje ponieważ taka jest prawda, ale poza miejscami związanymi z papieżem jest w Wadowicach kilka innych ciekawych miejsc, gdzie warto się udać

  5. Mieliśmy plan pojechać na nocleg do Wadowic bo mamy tam znajomych, a przy okazji zwiedzić też Kraków, ale jakoś nie możemy znaleźć wolnego czasu albo ciągle nam coś przeszkadza

  6. @Brynka – i Wadowice, i Kraków to fajne opcje, a jak jeszcze macie tam znajomych i nocleg z głowy to tym bardziej – polecam gorąco:)

  7. Koło Wadowic jest bardzo fajne miejsce na nocleg – super hotel ze spa, basenem i wyśmienitą restauracją – jeśli ktoś chce odpocząć, tam można jak najbardziej :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *