W gospodarstwie agroturystycznym w Piszu

Agroturystyka jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się form turystyki. W Polsce rozwój oferty agroturystycznej rozpoczął się z opóźnieniem (ze względu na uwarunkowania polityczno-ustrojowe), ale jednocześnie charakteryzuje się on własną specyfiką, na którą składają się naturalne środowisko przyrodnicze wsi oraz kulturowy tradycjonalizm. Zwolennicy takiej formy spędzania wolnego czasu znajdą coś dla siebie także w Piszu i w okolicznych miejscowościach.

Przez żołądek do serca turysty

Główną ideą agroturystyki jest kontakt z miejscową ludnością. Jego efektem jest poznanie historii, kultury, sposobu życia ludzi zamieszkujących dany region. Podobno nie ma lepszego sposobu na poznanie specyfiki danej okolicy, jak zakosztowanie lokalnego jedzenia. Trzeba powiedzieć, że piskie gospodarstwa agroturystyczne, oprócz bogatej i różnorodnej bazy noclegowej, oferują swoim letnikom wyśmienite jedzenie. Kuchnia mazurska to przede wszystkim ryby i owoce lasu. Niezwykle popularna jest zupa z ryb i raków, która z pewnością smakuje jeszcze lepiej, gdy turysta sam złowi zdobycz. Już same nazwy regionalnych potraw (kamuszka, farszynki, dybdzalki) sprawiają, że ma się ochotę ich skosztować. W kuchni regionalnej doskonale „odbija się” historia regionu. Na Warmii i Mazurach są to wpływy potraw niemieckich w postaci kapusty, kiełbasy, mięs i klusek, ale także swoje „trzy smaki” dorzucili do regionalnej kuchni przesiedleńcy ze Wschodnich Kresów. Nic tylko smakować.

Wiejskie życie

Agroturystyka to także spędzanie wolnego czasu z dala od głównych ośrodków turystycznych. To odkrywanie piękna naturalnego, wiejskiego krajobrazu, w ciszy i błogim spokoju. Dla turysty preferującego taką formę wypoczynku, gospodarstwo agroturystyczne nie będzie tylko miejscem na noclegi {meteor-turystyka.pl}. Pisz i jego okolice obfitują bowiem w bogactwa przyrodnicze. Dominującym elementem krajobrazu są oczywiście lasy (z największym kompleksem – Puszczą Piską na czele), gdzie można spotkać takie gatunki zwierząt jak jeleń, sarna, dzik, wilk, ryś, jenot, borsuk itp. Drugim elementem naturalnego krajobrazu są wody (przede wszystkim jeziora), które doskonale służą rekreacji i wypoczynkowi, słynąc jednocześnie z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków (kormoran, perkoz, bocian czarny). Nic dziwnego, że turyści wybierają taką formę spędzenia urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *