U podnóża „Bramy Bieszczad” – Lesko

Lesko to jedno z najwspanialszych pod względem historycznym miast w Polsce. Jego położenie należy do unikatowych. Dlatego o mieście mówi się, że jest „Bramą Bieszczad”. Dodatkowo uroku dodaje mu położenie nad Sanem – rzeka ta ma wysokie notowania u wędkarzy, gdyż jej czyste wody sprzyjają obfitości ryb. Miasto powstało najprawdopodobniej w XIV wieku, chociaż pierwsze oficjalne wzmianki przypadają na 1436 rok. Założenie miasta przypisuje się Filipowi, mieszczaninowi sanockiemu, który następnie przekazał Lesko na ręce Jana Kmity herbu Szreniawa. Ród Kmitów z czasem uczynił z Leska stolicę wszystkich swoich włości, a tych było wiele.

Na zamku u Kmitów

Zamek Kmitów powstał 1538 roku. Pobudowany został w stylu późnogotyckim, z którego do obecnych czasów zachowała się jedna z baszt obronnych oraz mury budynku zachodniego. Zamek miał chronić karawany kupców podążających szlakiem handlowym aż na Węgry. Zamek pełnił funkcję siedziby rodu Kmitów, aż do czasu zmiany właściciela. Budowla ucierpiała podczas potopu szwedzkiego. Józef Ossoliński przywrócił zamkowi jego dawną świetność, ale pożar z 1783 roku sprawił, że zamek przez pół wieku był w ruinie. W latach 1837-1839 doszło do jego przebudowy w stylu późnego klasycyzmu – nad pracami czuwał Wincenty Pol. Kolejny pożar wybuchł w 1914 roku, a odbudowa zamku nastąpiła w 1924 roku. Podczas II wojny światowej Sowieci nie mieli litości dla zamku, doszło do licznych grabieży i dewastacji. Zamek wrócił do formy w 1956 roku. Obecnie jest własnością Gliwickiej Agencji Turystycznej. Mówi się, że po zamku chadza Czarna Dama, która ma być duchem Anny Kmity, tragicznie zmarłej podczas pożaru.

Ród Kmitów fundatorem

Piotr Kmita ufundował Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia powstała w 1539 roku – reprezentuje styl późnego gotyku. Herb Kmitów jest widoczny nad wejściem do Kościoła. Wnętrze świątyni jest wykonane w stylu barokowym, z przewagą złota i czerni. Na szczególną uwagę zasługują malowidła ścienne Jana Henryka Rosena, a także drewniana ambona, zdobiona ornamentami i rzeźbami rokokowymi. Ołtarz główny pochodzi z 1770 roku, a w jego głównym polu znajduje się obraz Grupa Pasji – obraz ten jest widoczny w czasie Wielkiego Postu. W pozostałych okresach liturgicznych odsłaniany jest obraz Matki Bożej Różańcowej.

Lokalna baza noclegowa

Na zwiedzanie miasta potrzebne jest kilka dni – dlatego też noclegi w Lesku zapraszają wszystkich pasjonatów historii sztuki i miłośników architektury zabytkowej. W Lesku jest tyle do zwiedzania, że można zupełnie zapomnieć o planowanej wyprawie w Bieszczady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *