Rymanów-Zdrój, a tutejsze i okoliczne zabytki

Osoby, które uwielbiają zwiedzać Podkarpacie, chociażby z tego względu, że to właśnie tutaj znajdują się Bieszczady, z pewnością będą również zadowolone z tego, że również tutaj mają niepowtarzalną okazję do tego, by zwiedzić inne malownicze miejscowości. Do nich zalicza się właśnie Rymanów-Zdrój. Jest to niewielka wieś uzdrowiskowa, która znajduje się na terenie powiatu krośnieńskiego. Dlatego, jeśli zarezerwujemy noclegi [do znalezienia pod hasłem: meteor Rymanów] w tej miejscowości, to pewnie jesteśmy również bardzo ciekawi tego, z jakimi zabytkami będziemy mieli do czynienia. Tutejsza baza o charakterze uzdrowiskowym cieszy się również całkiem ciekawą lokalizacją pod względem historycznym.

Jednym z najważniejszych zabytków, znajdujących się w samej miejscowości jest kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Rzeczywiście kaplica, która była wybudowana jako pierwsza, została stworzona na samym początku XX wieku. Jednocześnie wyróżniała się ona bardzo ciekawym stylem neogotyckim. Niezwykle istotną informacją było również to, że została ona wybudowana w ramach dofinansowania przez hrabinę Annę z Działyńskich Potocką, jak i również hrabię Jana Potockiego.

Jeśli chodzi o dwór Potockich, który został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, to warto również wspomnieć o tym, że znajduje się on w samym Rymanowie. Natomiast ten niezwykły obiekt został otoczony Parkiem Krajobrazowym. W Rymanowie mamy również niesamowitą okazję do tego, żeby zwiedzić stary Kirkut, czyli żydowski cmentarz. Co ciekawe jego historia rozpoczęła się już w II połowie XVI wieku. Jednocześnie tutaj w gminie rymanowskiej mieszkało bardzo dużo rodzin żydowskich. Do dzisiaj można oglądać kilkadziesiąt macew, czyli grobów żydowskich. Prawdopodobnie najstarszy grób pochodzi mniej więcej z 1616 roku. Zatem odwiedzając tutejszy cmentarz, mamy do czynienia z prawdziwym zabytkiem. Natomiast sami Żydzi pielgrzymują do tego miejsca dosłownie z całego świata.

Jeśli interesują nas sakralne zabytki, nie powinniśmy zapominać również o kościele Św. Wawrzyńca. Mianowicie właśnie tutaj znajduje się świątynia, którą wybudowano dosłownie w latach od 1779 do 1781. Oczywiście jak to w historii Polski bywało, ta świątynia również została strawiona całkowicie przez pożar, który miał miejsce w pierwszej połowie XIX wieku. Na szczęście kościół udało się odbudować, chociaż na początku XXI wieku mieszkańcy musieli się uporać z kolejnym pożarem, po którym odbudowano całkowicie murowaną wieżę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *