Po przygodę do Sromowiec Wyżnych

Sromowce Wyżne to bardzo urokliwa wioska położona w samym sercu Pienin. Na co dzień mieszka tu niewiele ponad tysiąc osób, jednak w sezonie turystycznym liczba ludności zdecydowanie wzrasta. Wszystko to za sprawą niesamowitych widoków, licznych atrakcji, a także doskonale rozwiniętej bazy noclegowej. Jakie atrakcje czekają na turystów w Sromowcach Wyżnych u podnóża Pienin?

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ przełomem Dunajca na łodziach flisackich. Przystań flisacka znajduje się właśnie w Sromowcach Wyżnych, w przysiółku Kąty. Spływ przełomem Dunajca odbywa się po obszarze granicznym kraju. Cała wycieczka w zależności od aktualnego stanu wody w rzece trwa od dwóch do trzech godzin. Niedługo po rozpoczęciu wycieczki robione jest pamiątkowe zdjęcie przez profesjonalnego fotografa, które można zakupić w stacji końcowej spływu. Po drodze można obserwować niesamowite formy skalne przełomu Dunajca. Wycieczka specjalnymi łodziami to nie tylko wyjątkowa okazja do podziwiania przepięknych widoków, ale również szansa na poznanie historii i tradycji tego regionu.

Poza spływem Dunajcem, przebywając w Pieninach warto również wybrać się na wycieczkę pieszą w góry. Najpopularniejszy szlak wiedzie ze Szczawnicy na Trzy Korony. Osoby o dobrej kondycji fizycznej mogą pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu Pienin, czyli Wysokiej. Wycieczka zaczyna się z Jaworek i początkowo wiedzie bardzo malowniczym Wąwozem Homole (zbiór informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%85w%C3%B3z_Homole). Na tym odcinku trasa spokojnie wije się w górę, a przekraczanie strumieni ułatwiają specjalne metalowe platformy oraz mostki. Mniej więcej od połowy trasy na szczyt zaczyna się bardziej strome podejście. Po prawej stronie idąc w kierunku, szczytu znajduje się Studencka Baza Noclegowa, gdzie podczas wakacji można za kilka złotych znaleźć nocleg w namiocie bazowym. Na szczycie góry mieści się platforma widokowa, z której roztacza się niesamowity widok na całe pasmo Tatr. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca zalecane jest, aby nie odpoczywać na niej zbyt długo, tak aby umożliwić również innym turystom wykonanie chociażby pamiątkowego zdjęcia. Ze szczytu Wysokiej można wrócić z powrotem do Jaworek, przejść przez całe pasmo i zejść do Szczawnicy lub wybrać się okrężną drogą przez rzadko uczęszczany szlak prowadzący przez Przełęcz Rozdziela. Wakacje w Sromowcach Wyżnych dają niezliczone możliwości różnych form wypoczynku, zarówno tych aktywnych jak i pasywnych. Bez względu na to jak chce się wypoczywać, jeszcze przed przyjazdem na miejsce warto zarezerwować nocleg (zbiór miejsc noclegowych: ), aby uniknąć przykrych niespodzianek. O wolne kwatery w Sromowcach można pytać w punkcie informacji turystycznej znajdującym się w Szczawnicy. Można także poszperać w internecie, wpisując w przeglądarkę frazę: noclegi Sromowce Wyżne.

One thought on “Po przygodę do Sromowiec Wyżnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *