Opera Leśna oraz Stadion Leśny w Sopocie

Opera Leśna jest wizytówką Sopotu, podobnie jak molo oraz Grand Hotel. Miejsce to jest słynne w każdym zakątku Polski, głównie za sprawą corocznie odbywającego się tu festiwalu. Wstęp na teren tego obiektu jest płatny w okresie letnim, jednak w zimie jest on zamknięty dla turystów. Opera Leśna istnieje już od ponad 100 lat i jako teatr na powietrzu zbudowana została w 1909 roku. Inicjatorem był Paul Walter Schaffer. Pierwszym, rozpoznawalnym wydarzeniem kulturowym był Międzynarodowy Festiwal Piosenki, odbywający się od 1964 roku. Choć początkowo jego lokalizacją był Gdańsk, po trzech latach został przeniesiony właśnie do Sopotu. Festiwal ten miał lepsze oraz gorsze momenty, obecnie nosi nazwę Sopot Festiwalu, w którym uczestniczą sławy rozpoznawalne na całą Polskę, również te z zagranicy. Dodatkowo w czasie jego trwania sporo atrakcji rozgrywa się w pozostałej części miasta, warto więc zapoznać się z bazą noclegową i zarezerwować noclegi w Sopocie. Festiwal od długiego czasu pokazywany jest w Telewizji Polskiej, jednak także prywatne telewizje urządzają tu swoje święta, warto choćby wymienić festiwal Top Trendy organizowany przez Polsat.

Sama Opera Leśna, po 100 latach działalności, w 2010 roku doczekała się gruntownej renowacji. Trwała ona aż 2 lata i zakończyła się w 2012 roku. Po remoncie amfiteatr posiada nową widownię, która jest w stanie zmieścić w jednym momencie aż 5 tysięcy widzów. Dodatkiem jest także sala koncertowa, w której zmieści się około 300 osób. W miejscu tym wystąpiły największe gwiazdy, do których można zaliczyć: Marylę Rodowicz, Zakopower, Kayah, Grzegorza Markowskiego, Czesława Mozila, Annę Marię Jopek, Edytę Górniak oraz Marię Peszek. Z zagranicznych gwiazd byli to: Elton John, Animals, Vanessa Mae, Helena Vondrackowa, Annie Lenox, The Kelly Family, Cgris Rea, Katie Melua czy też Whitney Houston.

Wiele wspólnego, przynajmniej z nazewnictwa, ma Stadion Leśny w Sopocie. Choć obiekt ten służy do całkiem innych celów, jest on usytuowany w niedalekiej odległości od opery. Obiekt ten należy do Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, mającego swoją siedzibę na ulicy Wybickiego. Miejsce to znajduje się w naturalnej niecce Doliny Owczej i otoczone jest rezerwatem przyrody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jest to spokojna oraz zielona strefa Sopotu, dzięki czemu można odbywać tu spacery. Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 1923 roku, dziś jest to nowoczesne miejsce,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *