Leszno – w poszukiwaniu korzeni króla

Losy Leszna są nierozerwalnie związane z życiem jednego z władców Rzeczpospolitej. Stanisław Leszczyński, bo o nim mowa, to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Chociaż przyszły król urodził się we Lwowie, to swoje młodzieńcze lata spędził na terenie Wielkopolski. Pamiątki po nim do dziś znajdują się na terenie miasta, a mieszkańcy starannie kultywują pamięć tego zasłużonego przywódcy narodu.

To w Lesznie młody Stanisław Leszczyński otrzymał stosowną edukację i przyswoił sobie obowiązujące wówczas dworskie maniery. To również tutaj należy szukać początków jego zainteresowania sztuką. Król zasłużył się dla kraju głównie dzięki prowadzonym na wielu frontach działaniom mającym na celu zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. Jego koncepcja zakładała rozwój kultury, podkreślał przy tym wagę dostępu do szkolnictwa. O jego wszechstronnych zainteresowaniach świadczyła duża liczba publikacji poświęconych istotnym zagadnieniom społecznym. Osoby pragnące poznać historię tego niezwykłego człowieka powinny udać się na wyprawę do Rydzyny, miejscowości znajdującej się nieopodal Leszna. Najważniejszym zabytkiem Rydzyny jest XVII-wieczny kompleks pałacowy wybudowany przez zamożnego przodka króla – Rafała Leszczyńskiego. Obiekt stanowi lokalną perełkę architektoniczną, co zawdzięcza się kunsztowi słynnego twórcy projektu. Nadał on zamkowi styl barokowy, stawiając przy tym na unikalne akcenty w postaci zdobień. Zdołał przy tym uniknąć przerostu formy nad treścią, dlatego podziwiający budowlę nie mają wrażenia nadmiernego przepychu bądź „ciężaru” konstrukcji.

Doskonałą porą na odwiedziny w Lesznie jest wrzesień. W tym miesiącu odbywa się coroczna parada poświęcona pamięci rodzimego władcy. „Powrót króla” to czas, kiedy przez miasto przejeżdża barwny korowód dworskiej świty, na czele którego staje "sam" Stanisław Leszczyński. Wydarzenie ma charakter familijny – rodziny z dziećmi chętnie zbierają się, by na własne oczy ujrzeć radosny pochód zmierzający w kierunku rydzyńskiego zamku.

Leszno posiada bazę turystyczną, w skład której wchodzi rozwinięta infrastruktura gastronomiczna, komunikacyjna i noclegowa [klik➩Meteor]. Goście mogą skorzystać z ofert pokoi w bardzo przystępnych cenach, dodatkową zaletą jest miła i profesjonalna obsługa. Noclegi w Lesznie to przede wszystkim wysoki standard usług i niezapomniana atmosfera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *