Domki rybackie i kamieniczki w Rusinowie

Nie wiedzieć czemu zwiedzając miasta, bardzo często pomijamy zabudowę mieszkalną. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile tracimy przez takie myślenie. W tych małych często już zaniedbanych budynkach możemy odkryć prawdziwe piękno miejsca, które odwiedzamy. Zastanówmy się, czy będąc ostatnio na wakacjach, spojrzeliśmy, choć na chwilę na zabudowę, do której nie prowadziła kolejka? Nie ma się jednak czym przejmować. Następnym razem nie popełnicie już takiego błędu. Aby pomóc Wam w tym zadaniu, przedstawimy kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Aby zawęzić nasze poszukiwania, ustalmy, że jedziemy nad morze i zatrzymamy się w jednej z miejscowości turystycznych. Może to być na przykład Rusinowo, w którym znajduje się wiele pensjonatów oraz domów wczasowych. Warto również dodać, że posiada ono rozbudowaną bazę noclegową, która zadowoli nawet najbardziej wymagających gości. Atrakcją w mieście, dzięki której powstaje tam co raz więcej wakacyjnych stancji (Rusinowo – spis) jest głównie dostęp do morza i do pięknej, piaszczystej plaży. Skupmy się jednak na poszukiwaniu miejsc, które warte są naszej uwagi. Jeśli będziemy w pobliskiej Ustce, powinniśmy zainteresować się po prostu zabudową miejską. W starym mieście i okalających go dzielnicach uda nam się znaleźć wiele perełek architektonicznych, wystarczy mieć po prostu oczy szeroko otwarte, a także uszy, bo nigdy nie wiadomo kiedy uda nam się usłyszeć czegoś na temat ciekawych miejsc w tym, czy innym mieście. Ważne jest również to, aby mieć otwarty umysł. Nasza uwaga powinna być skupiona na kamieniczkach, które mogą pochodzić nawet z XIX wieku, kiedy to Ustka (info) prężnie się rozwijała. Ich cechami charakterystycznymi będzie na pewno budulec, z którego powstały. Czerwona palona cegła jest tym, czego szukamy.

Dodatkowo warto rozejrzeć się w dzielnicach, które położone są przy samym morzu. Bez trudu uda nam się tam dostrzec stare domki rybackie, które dość mocno różnią się od dzisiejszych budynków. Od ich powstania minęło już zapewne ponad sto lat, więc nie ma się czemu dziwić. Nasi przodkowie, którzy utrzymywali się z rybołówstwa, nie mogli sobie pozwolić na żadne luksusy. Reasumując, domki rybackie i kamieniczki w wielu miastach kryją w sobie dużo więcej sekretów, niż mogłoby się to na pierwszy rzut wydawać. Warto więc znaleźć chwilę na to, aby porządnie je zbadać. W większości przypadków wystarczy po prostu spacer ulicami miasta, aby je popodziwiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *