Co zobaczyć w Obornikach Śląskich?

Hasło promujące Oborniki Śląskie brzmi: „Tu mi się podoba!”. Slogan doskonale oddaje charakter i atmosferę miasteczka, w którym każdy odwiedzający może poczuć się jak u siebie, a równocześnie zachwycić się pięknem lokalnej przyrody i różnorodnością obiektów należących do spuścizny kulturalnej wielu pokoleń. Większość miejskiej zabudowy Obornik Śląskich została wzniesiona w XIX wieku. To właśnie wtedy miasto przeżywało intensywny rozkwit, głównie ze względu na jego popularyzację w roli uzdrowiska. Wtedy też powstały najbardziej reprezentacyjne budynki, które dziś są symbolami miejscowości.

Podczas pobytu w warto jednak zwrócić uwagę również na interesujące pod względem architektonicznym świątynie chrześcijańskie. Jedną z nich jest wybudowany na początku XX wieku kościół św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego. Początkowo było to miejsce modlitwy ewangelickich mieszkańców miasta, którzy wznieśli świątynię na placu powstałym po wyburzeniu poprzedniego, drewnianego kościółka. Fundusze na jej budowę były zbierane przez kilka lat, a dzięki wsparciu materialnemu zamożnej rodziny Schaubertów udało się sfinansować realizację projektu. W latach osiemdziesiątych obiekt został przekazany miejscowym katolikom. Wnętrze kościoła zostało wybudowane w stylu neoromańskim, natomiast jego zewnętrzne mury nawiązują architektonicznie do neogotyku. Materiałem, którym posłużono się do wzniesienia świątyni jest cegła. Wystrój ulegał dużym zmianom ze względu na liczne renowacje przeprowadzone w celu zachowania obiektu w dobrym stanie. Wynikiem remontów było jednak usunięcie oryginalnego wyposażenia, dlatego świątynia w swojej obecnej kondycji nie przypomina niestety pierwowzoru.

Drugim wartym odwiedzenia kościołem jest świątynia Najświętszego Serca Pana Jezusa (pierwotnie patronką była św. Jadwiga), której budowę rozpoczęto pod koniec wieku XIX. Budowla reprezentowała styl neogotycki, ale w latach siedemdziesiątych zadecydowano o jej przebudowie. Współcześnie można jednak podziwiać oryginalną bryłę tego ciekawego zabytku, którego projektantem był Alexis Langer. W Obornikach Śląskich rozsiane są liczne pomniki i inne obiekty o interesującej historii oraz okolicznościach powstania. Spacer śladami przeszłości może być zajmującym sposobem na spędzenie czasu urlopu w tym pięknym uzdrowisku. Do przyjazdu zachęcają niskie ceny noclegów oraz poziom usług świadczonych przez ośrodki zakwaterowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *