Ciekawe miejsca wokół Karwi

Polskie morze od dawna przyciągało kuracjuszy chcących pooddychać powietrzem bogatym w jod, a także amatorów aktywnego wypoczynku i natury, pragnących zrelaksować się na plaży czy w wodzie. Gościło tu także wiele znanych z polityki czy mediów postaci. Jedną z ciekawszych miejscowości nadmorskich jest Karwia. Ostatnio stała się popularna jako miejsce wyjazdów ludzi młodych. Być może przyciąga ich miejscowa baza noclegowa, która oferuje noclegi (Karwia) i wyżywienie na każdą kieszeń.

Nie brak także atrakcji dodatkowych. W okolicy działa na przykład kilka gospodarstw agroturystycznych. Wynajmując pokój można jednocześnie towarzyszyć gospodarzom w codziennej pracy i poznawać ich zajęcia. Można też samodzielnie wziąć udział w robieniu sera czy karmieniu zwierząt, co dla niektórych osób może być jedynym takim przeżyciem. Tego typu gospodarstwa niemal zawsze oferują żywność własnej produkcji, a także wycieczki po okolicy, konno lub (często oryginalną) bryczką.

Wędrując w Karwi przez ul. 12 Marca warto zwrócić uwagę na ślad jej historii – murowaną kapliczkę z metalowym krzyżem na szczycie. Pochodzi ona z przełomu XIX i XX wieku i jest stylizowana na architekturę neogotycką o czym świadczy choćby brak pokrycia tynkiem i regularna, surowa forma. Kapliczka jest piętrowa i masywna. Z kolei przy ul. Wojska Polskiego znajduje się budynek XIX-wiecznej szkoły. Jest to pamiątka po czasach, gdy Karwia była licznie zamieszkana przez protestantów pochodzenia niemieckiego, którzy na początku epoki zaborczej usunęli stąd „olędrów”, czyli osadników holenderskich.

Po zwiedzaniu może przyjść czas na wyjście w teren. Turyści, którym nieobcy jest grzbiet koński mogą z przewodnikiem ruszyć na szlak konny, który od Karwi biegnie w stronę miejscowości Dębki. Jest to typowa miejscowość rybacka przez co można w niej odpocząć od tłumu turystów. Znajduje się tam też kilka obiektów historycznych m. in. kaplica księży zmartwychwstańców czy XIX-wieczna chata rybacka zamieniona w muzeum.
Trasa Karwia-Dębki to znakomita propozycja na kilkugodzinną wycieczkę na grzbiecie konia lub też na rowerze. Najlepiej jest wybrać się na nią poza sezonem, czyli we wrześniu, październiku lub w maju lub czerwcu. Wtedy można liczyć na większy pas plaży tylko dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *